Czy mogę wziąć kredyt gotówkowy, mimo posiadania innych zobowiązań?

Czy mogę wziąć kredyt gotówkowy, mimo posiadania innych zobowiązań?

Polacy chętnie zaciągają kredyty – do tego stopnia, że na statystycznego rodaka przypada do spłaty 17 tys. złotych. Niektórzy mają na swoim koncie zaledwie jedno zobowiązanie, a inni – nawet kilka. Nasuwa się więc pytanie: ile można mieć kredytów? Dowiedz się, czy masz szansę na uzyskanie finansowania w przypadku posiadania kilku innych zobowiązań.

Kredyty bankowe stanowią spore udogodnienie, ponieważ pozwalają na zrealizowanie właściwie dowolnego celu: od kupna mieszkania i samochodu, poprzez uregulowanie bieżących i nagłych wydatków, a skończywszy na wyjeździe wakacyjnym czy szybkim remoncie. Najważniejsze jest jednak to, aby decyzji o ubieganiu się o wsparcie finansowe nie podejmować pochopnie. W przeciwnym razie może skutkować to nadmiernym obciążeniem budżetu oraz odrzuceniem wniosku kredytowego przez bank.

Ile można mieć kredytów?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnej sytuacji materialnej konkretnego kredytobiorcy. Dla niektórych osób będą to maksymalnie 2-3 kredyty, a dla innych – nawet 5-6 lub więcej. Znaczenie mają bowiem czynniki, takie jak:

  • wysokość osiąganych dochodów,
  • zdolność kredytowa,
  • łączna kwota zaciągniętych kredytów.

Jeśli kredytobiorca osiąga wysokie dochody i ma na swoim koncie kilka małych kredytów, wówczas prawdopodobnie z łatwością uzyska decyzję pozytywną w przypadku ubiegania się o kolejne finansowanie na niewielką kwotę. Natomiast jeżeli kredytobiorca nie ma wysokiej zdolności kredytowej (osłabia ją kilka różnych zobowiązań bankowych na wysoką kwotę), wówczas może nie uzyskać kolejnego kredytu gotówkowego na dużą kwotę albo może otrzymać niższy kredyt z dłuższym okresem finansowania.

Masz wiele kredytów i potrzebujesz gotówki? Jest rozwiązanie

Wiele osób spłaca jednocześnie wiele zobowiązań kredytowych, np. kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, limit w rachunku bankowym czy zadłużenie na karcie kredytowej. Zaciągnięcie kolejnego kredytu gotówkowego – szczególnie przy średnich dochodach – może wiązać się z ryzkiem odrzucenia wniosku kredytowego. Jak zatem w takiej sytuacji pozyskać dodatkowe środki?

Jeśli spłacasz kilka zobowiązań jednocześnie, a żadne z nich nie jest przeterminowane, pomyśl o kredycie konsolidacyjnym. Jego istotą jest połączenie wszystkich zobowiązań w jedno – z dużo niższą miesięczną ratą. Ponadto masz szansę na uzyskanie dodatkowej gotówki – z możliwością przeznaczenia jej na dowolny cel.

Jak to działa? Konsolidacja polega na zaciągnięciu jednego kredytu w banku, który pozwala spłacić wszystkie inne aktywne zobowiązania. Uregulowanie należności odbywa się niejako bez twojego udziału – pieniędzy nie dostajesz „fizycznie” na konto bankowe. Na rachunek osobisty możesz otrzymać dodatkową gotówkę, o ile o taką wnioskowałeś.

Kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny, chociaż pozwala na spłatę bieżących zobowiązań kredytowych, nie jest przeznaczony dla każdego. Takiego finansowania na pewno nie można traktować jako remedium na problemy finansowe – opcja nie jest dostępna dla osób, które posiadają problemy ze spłatą swoich zobowiązań. To raczej sposób na uporządkowanie zobowiązań kredytowych oraz możliwość ubiegania się o dodatkowe środki – bez konieczności zaciągania kolejnego kredytu.

Warto pamiętać, że podstawą ubiegania się o kredyt konsolidacyjny są:

  • odpowiednio wysoka zdolność kredytowa – wyższa, gdy zamierzasz ubiegać się o dodatkowe środki,
  • stały dochód,
  • wiarygodność kredytowa rozumiana jako terminowe spłacanie czynnych zobowiązań.

Konsolidacja kredytów – czy to się opłaca?

Kredyt konsolidacyjny to specyficzny produkt bankowy skierowany do konkretnej grupy odbiorców. Warto się nim zainteresować nie tylko, gdy spłacasz wiele zobowiązań i potrzebujesz dodatkowej gotówki. Takie rozwiązanie można rozważyć, jeśli:

  • łączna kwota miesięcznych rat powoli zaczyna ciążyć na domowym budżecie,
  • zależy ci na ujednoliceniu płatności zobowiązań kredytowych,
  • chcesz zmniejszyć wysokość miesięcznej raty, ale nie masz możliwości negocjowania warunków spłaty poszczególnych kredytów.

Wybierając kredyt konsolidacyjny, warto porównać kilka parametrów. Znaczenie mają m.in.:

  • kwota dostępnego finansowania – im wyższa, tym więcej zobowiązań możesz połączyć w jedno,
  • okres kredytowania – im dłuższy, tym niższa zdolność kredytowa jest wymagana i tym niższa może być miesięczna rata,
  • możliwość wzięcia dodatkowej gotówki – dzięki temu można uniknąć zaciągania kolejnego zobowiązania kredytowego,
  • koszty finansowania – ważne jest nie tylko oprocentowanie, ale i koszty pozaodsetkowe; dlatego warto uwzględnić RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania) i na jej podstawie oszacować całkowitą kwotę do spłaty.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spłacać kilka kredytów jednocześnie. Jeśli tylko wykazujesz odpowiednio wysoką zdolność kredytową, otrzymasz pozytywną decyzję kredytową. Jeżeli natomiast potrzebujesz dodatkowej gotówki, a jednocześnie zależy ci na zmniejszeniu wysokości rat oraz ujednoliceniu terminów płatności, rozważ zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego.

Popularne wpisy na blogu:

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?

11.03.2024 | VeloBank | 8 minut czytania
Oszustwa internetowe najczęściej skupiają się na przechwyceniu danych użytkowników sieci, aby następnie wykorzystać je w celach przestępczych. Ofiary takich przestępstw mogą stracić pieniądze, a także narazić się na inne poważne problemy związane z kradzieżą tożsamości. Jakie są najbardziej znane oszustwa internetowe, zarówno w Polsce, jak i za granicą? Dowiedz się, jak się przed nimi chronić.

Najnowsze wpisy