Czy od złego konta można się uwolnić? Sprawdź, jak zmienić konto bankowe.

Czy od złego konta można się uwolnić? Sprawdź, jak zmienić konto bankowe.

Denerwuje Cię to, że za każdym razem musisz szukać bankomatu swojej instytucji, bo za wypłaty z innych słono zapłacisz? Co miesiąc musisz pokrywać opłatę za prowadzenie konta, z którego nie czerpiesz dodatkowych korzyści? Znalazłeś inne konto, które oferuje zwrot za określone transakcje, rabaty w często odwiedzanych przez Ciebie sklepach czy atrakcyjne oprocentowanie? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, nadszedł czas na zmiany! Wydawałoby się, że zmiana rachunku bankowego to długotrwała i żmudna procedura. Nic bardziej mylnego, bo konto możesz założyć bez wychodzenia z domu, a część formalności związanych z przeniesieniem konta przejmie na siebie bank. Obecnie na rynku istnieje szeroka oferta kont osobistych, dostosowana do potrzeb różnych klientów. Nie warto więc być przywiązanym do jednego banku, jeżeli jego propozycja już Ci nie odpowiada, albo zrobiła się zbyt droga.

Wybierz nowe konto

Do wyboru nowego rachunku warto podejść rozsądnie, analizując swoje potrzeby. Posłużmy się kilkoma przykładami. Jeżeli często wypłacasz gotówkę z bankomatu, wybierz ten ze wszystkimi bankomatami za darmo. Jeśli dużo podróżujesz samochodem, chodzisz do kina czy robisz zakupy do domu, wybierz rachunek, który oferuje zwroty czy rabaty za określone transakcje (np. w ramach konta otrzymujesz zwrot części wydatków na bilety do kina czy na opłacenie domowych rachunków).

Zastanów się, gdzie będzie Ci najwygodniej je założyć

Jeśli nowe konto będziesz chciał otworzyć w oddziale banku, to od razu możesz złożyć dyspozycję zamknięcia poprzedniego rachunku, w innym banku. Nowy bank może również załatwić za ciebie pozostałe formalności związane z przeniesieniem rachunku:

  • poinformuje Twojego pracodawcę o zmianie numeru do przelewu wynagrodzenia,
  • przeniesie polecenia zapłaty,
  • przeniesie saldo.

Banki oferują także możliwość założenia rachunku przez infolinię. Wystarczy wybrać numer kontaktowy banku przeznaczony dla klientów, a konsultant przeprowadzi Cię przez całą procedurę. Najszybszym i najwygodniejszym sposobem jest internet. Trzeba wypełnić wniosek o założenie konta na stronie internetowej banku, a umowa o zawarcie rachunku zostanie doręczona do Twojego domu przez kuriera. Zamykając konto przez internet pamiętaj, żeby ze starego rachunku przelać wszystkie środki w okresie wypowiedzenia umowy. Masz na to 30 dni od złożenia dyspozycji zamknięcia konta. Zwróć uwagę, aby wcześniej uregulować wszystkie zobowiązania wobec poprzedniej instytucji (np. spłacić limit w koncie, uiścić opłatę za kartę, lub za ostatni miesiąc użytkowania rachunku). Jeśli tego nie zrobisz, bank nie zrealizuje dyspozycji zamknięcia konta.

Klienci niechętnie podchodzą do zmiany rachunku, oraz co za tym idzie, również zmiany banku. Najczęściej zaczynają myśleć o zmianie w momencie, gdy dotychczasowy bank podniesie opłaty związane z prowadzeniem konta. Jednak często obawiają się samych formalności lub poniesienia ewentualnych opłat. Rzadko mamy w banku tylko konto, najczęściej posiadamy również oszczędności czy kredyty. I to właśnie fakt zamknięcia i przeniesienia naszej całej relacji budzi najwięcej obaw. Klienci nie zawsze wiedzą, że przeniesienie konta nie spowoduje naliczenia dodatkowych opłat. Ważne jest, że przeniesienie konta z jednego banku do drugiego nie oznacza, że zachowamy ten sam numer konta. Jeśli zdecydujemy się na zmianę, warto skorzystać z pomocy nowo wybranego banku. Nowy bank nie tylko, w naszym imieniu, wypowie dotychczasowy rachunek, ale będzie za nas pamiętał o przeniesieniu środków pieniężnych, poleceń zapłaty, czy co najważniejsze, poinformuje naszego pracodawcę o zmianie numeru konta – Małgorzata Bębeniec, Menedżer Produktu”.

Aktywuj kartę, bankowość internetową i mobilną

Po założeniu rachunku zaloguj się do bankowości internetowej i sprawdź funkcje nowego sytemu transakcyjnego. Zainstaluj również aplikację mobilną na swoim smartfonie. Dzięki niej będziesz mógł obsługiwać rachunek z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, a jako nowy klient banku możesz mieć możliwość skorzystania ze specjalnej oferty lokat. Sprawdź, za pomocą aplikacji czy Twój bank zaproponuje Ci ekstra oprocentowanie depozytu. Jeśli wnioskowałeś także o kartę do konta, to zazwyczaj musisz poczekać kilka dni, aż do Ciebie dotrze. W przypadku, gdy zakładasz konto w oddziale banku, zapytaj doradcę o możliwość otrzymania karty od ręki. Coraz częściej banki mają w ofercie karty personalizowane w oddziałach. Jeśli zakładałeś rachunek przez internet, to kartę możesz dostać od kuriera wraz z umową o konto. Aby zacząć z niej korzystać, musisz ją aktywować. W zależności od banku będziesz mógł to zrobić w bankowości internetowej, oddziale, bankomacie lub przez infolinię. Na tym etapie powinieneś ustalić swój nowy, bezpieczny nr PIN.

Popularne wpisy na blogu:

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Jak oszczędzać pieniądze w domu? 5 prostych zasad
Jak zaplanować budżet domowy w dobie wysokiej inflacji?
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Czy to się opłaca?
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy