Kredyt gotówkowy a pożyczka z parabanku – gdzie lepiej i łatwiej pożyczyć pieniądze?

Kredyt gotówkowy a pożyczka z parabanku – gdzie lepiej i łatwiej pożyczyć pieniądze?

Jeżeli coś jest drogie, to po co przepłacać? W takich słowach najlepiej scharakteryzować różnice pomiędzy drogimi ofertami firm pożyczkowych, a bezpiecznymi produktami oferowanymi przez banki. Nadal jednak wiele osób korzysta z oferty parabanków w celu pozyskania pieniędzy. W tym poradniku pokażemy, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy pożyczką a kredytem i na co klienci powinni uważać.

Kredyt gotówkowy to jeden z najbardziej powszechnych i prostych produktów bankowych z jakimi możemy się spotkać. Minimum formalności, czasem wystarczy tylko chęć wzięcia kredytu, jeśli jesteście klientami banku. Inne zalety? Częsty brak prowizji za udzielenie kredytu, niskie oprocentowanie, promocje, dogodne raty i szybkość, z jaką pieniądze trafiają na konto, bezpieczeństwo. Mimo to, wiele osób decyduje się na pożyczki poza bankami, czasem całkowicie bez potrzeby. Również dla wielu termin pożyczka i kredyt stosowane są wymiennie, tymczasem w rzeczywistości to dwa, bardzo różne produkty finansowe.

Pożyczka a kredyt – jakie są różnice?

Podstawową różnicą pomiędzy umową pożyczki a kredytem są regulacje prawne, które ich dotyczą. Pożyczka regulowana jest w kodeksie cywilnym, choć podlega także przepisom ustawy o kredycie konsumenckim, w szczególności co do odsetek i kosztów. Umowa kredytowa podlega przepisom ustawy prawo bankowe i również ustawy o kredycie konsumenckim. Co to w zasadzie oznacza dla klientów?

W zasadzie każda umowa o kredyt powinna zostać zawarta na piśmie, ale to od kilku lat bardzo się zmienia. Nie dotyczy to powszechnych już usług bankowości elektronicznej, ale przy spełnieniu odpowiednich wymagań przewidzianych ustawą prawo bankowe, takich jak autoryzacja umowy za pomocą bezpiecznych kanałów, przesłanie do banku w formie elektronicznej odpowiednich dokumentów.

Kredytu zawsze udziela bank, co powoduje, że każdy klient wie, od kogo pożycza pieniądze i jakie wiążą się z tym opłaty. Natomiast pożyczki może udzielić nawet osoba fizyczna, choć najczęściej są to podmioty gospodarcze. na rynku nadal można spotkać „darmowe pożyczki”, ale zazwyczaj tylko pierwszy produkt „na zachętę” ma takie preferencyjne warunki.

Zła sława tzw. chwilówek

Wydaje się, że i kredyt, i pożyczka, co do zasady to podobne produkty, ponieważ stoi za nimi uzyskanie gotówki. Jednak za firmami pożyczkowymi nadal ciągnie się zła sława „chwilówek”, przez które dziesiątki tysięcy ludzi wpadło w tarapaty finansowe. Dziś takie firmy działają już zgodnie z prawem, często same sprawdzają i przekazują dane do Biura Informacji Kredytowej. Nadal jednak warto sprawdzać od kogo pożyczamy pieniądze, zwracać uwagę również na kwestie bezpieczeństwa.

Drugim istotnym elementem jest to, że kredyty w parabankach są po prostu zbyt drogie. Często RRSO, czyli całkowite koszty kredytu, mogą sięgać kilkuset procent. W jednej z ogólnopolskich firm pożyczkowych pożyczenie 2 tysięcy złotych na 12 miesięcy oznacza koszt kredytu na poziomie 136 procent, na 3 miesiące to ponad 500 procent. Wynika to zazwyczaj z krótkiego okresu pożyczki oraz niewielkiej sumy. Bankowe kredyty tak nie działają. Może i nie są bezpłatne, ale koszty kredytu rozłożone są na lata, a oprocentowanie wynosi kilka lub kilkanaście procent w skali roku (oprocentowanie nominalne maksymalnie 9 proc., rzeczywiste kilkanaście procent).  

W przypadku pożyczek także i warunki spłaty czy  windykacji bywają bardziej restrykcyjne i mniej  ugodowe aniżeli te w bankach, gdzie jesteśmy klientami, posiadamy konto, bank nas zna, więc nie jesteśmy anonimowi.  Często pożyczki w parabankach są spłacane tygodniowo a kredyt miesięcznie, więc dla osób, które dostają wynagrodzenie raz na miesiąc może być to kłopotliwe.

Bezpieczeństwo - Gdzie najlepiej wziąć kredyt?

Umowy, które są podpisywane z firmami pożyczkowymi, często zawierane są w domu, co nie jest bezpieczne. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy idziemy do banku, instytucji finansowej, która jest nam znana, bezpieczna, a oddziały wyposażone są w kamery.

Co istotne osoby, które już kiedyś korzystały z parabanków mogą obecnie mieć problemy z uzyskaniem kredytu w banku, ponieważ część z nich nie chce współpracować z osobami, które zapożyczały się w parabankach.

Z kolei w banku jest nam łatwiej negocjować warunki umowy. Jest więcej promocji i więcej możliwości obniżenia kosztów kredytu gotówkowego.

Popularne wpisy na blogu:

Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Kiedy warto wziąć pożyczkę gotówkową bez zaświadczeń?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Kredyt na umowie zlecenie. Na co można liczyć?
Kredyt 0% – na czym polega i na co trzeba uważać? Wyjaśniamy
Gdzie warto trzymać oszczędności w czasach wysokiej inflacji?
Finanse pod ręką. Jak zacząć korzystać z bankowości elektronicznej?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy