Kredyt gotówkowy dla pracujących za granicą – czy można go otrzymać?

Kredyt gotówkowy dla pracujących za granicą – czy można go otrzymać?

Trudno oszacować, ilu Polaków aktualnie pracuje za granicą. Dane GUS z 2017 roku wskazują na ponad 2,5 miliona, choć w ostatnich latach ta liczba mogła się zmienić. Osoby te zarabiają w funtach, euro czy frankach, ale bardzo często myślą o wzięciu kredytu gotówkowego w polskich bankach. W tym kraju bowiem są zazwyczaj zameldowani i tu chcą wrócić na stałe. Dowiedz się, czy w ogóle można taki kredyt zaciągnąć i jakie są z tym związane trudności.

Trzeba uczciwie przyznać, że nie wszystkie banki mają specjalne oferty dla kredytobiorców zarabiających w obcych walutach. Co więcej, osobom pracującym za granicą może być dużo trudniej otrzymać kredyt w Polsce, niż pozostałym obywatelom, wiąże się to m.in. z trudniejszą obsługą takich kredytów. Poza tym, banki kierują się rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego, która zaleca bardziej restrykcyjne podejście do takich klientów.

Jakie wymagania mogą mieć banki wobec osób ubiegających się o kredyt, ale pracujących za granicą?

Banki na przykład mogą wymagać wyższej zdolności kredytowej (nawet jeśli zarobki kredytobiorcy są dużo wyższe niż na podobnych stanowiskach w Polsce). Jej wyliczenie może sprawiać trudność, w zasadzie banki robią to na podstawie umowy o pracę lub umowy kontraktowej. Osoby pracujące na innych zasadach, zazwyczaj nie mają czego szukać w bankach. Problemy mogą mieć również Polacy, pracujący za granicą, którzy często zmieniają swoich pracodawców, tak może być w przypadku pracowników branży budowlanej. Polskie banki często wymagają minimum 6 miesięcy zatrudnienia w jednej firmie.

Ale to nie koniec wymogów. Lista dokumentów, które należy dostarczyć, jest długa. Znajdują się na niej: wykaz wpłat na konto, zeznania podatkowe, dokumenty potwierdzające zameldowanie w Polsce. Jeżeli jakiekolwiek dokumenty są w języku innym niż polski lub angielski, należy je przetłumaczyć, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Pracujący za granicą muszą też pamiętać, że bank może chcieć sprawdzić ich historię kredytową, zarówno w Polsce, jak i w kraju, gdzie zarabiają. Na szczęście polskie Biuro Informacji Kredytowej ma swoich odpowiedników w krajach unijnych czy Wielkiej Brytanii, tyle tylko, że to wymaga czasu, którego przyszli kredytobiorcy mogą nie mieć.

Dlaczego tak trudno otrzymać kredyt osobom pracującym za granicą?

Skąd tyle problemów związanych z kredytem gotówkowym dla Polaków zarabiających za granicą? Zapewne podstawową kwestią jest trudniejsze dochodzenie roszczeń wobec kredytobiorców zagranicznych. Czy bank będzie mógł skutecznie w procesie windykacji poszukiwać osoby, która co prawda jest zameldowana w Polsce, ale przemieszcza się  po Europie za pracą? Ponadto bankom w Polsce trudniej jest ocenić sytuację gospodarczą i sytuację na rynku pracy w danym kraju, w którym zarabia kredytobiorca. A tym samym zwiększa się ryzyko, że osoba zarabiająca 10 tysięcy euro, za kilka miesięcy może być bezrobotna. Wynikać to może ze specyfiki jej pracy, zawodu czy branży.

Wysokość zarobków też nie ma tu szczególnego znaczenia. Koszty życia w Polsce są dużo niższe, w porównaniu do Europy Zachodniej, a bank wychodzi z założenia, że kredytobiorca musi się tam utrzymać, a często również utrzymać rodzinę w Polsce. Ale są wyjątki od tej reguły. Bank może mieć inne podejście do pracowników z pasa nadgranicznego, np. na granicy z Niemcami. Te osoby, co prawda zarabiają w euro, ale bardzo często po zakończonej pracy wracają do domów w Polsce. W ich przypadku uzyskanie kredytu może być prostsze.

Podsumowując, uzyskanie kredytu gotówkowego na podstawie dokumentów świadczących o zarobkach w obcej walucie i zatrudnieniu poza granicami Polski jest możliwe, choć często czasochłonne i kosztowne. Lepszym rozwiązaniem dla takich osób byłoby na przykład wzięcie wspólnego kredytu z osobą pracującą w Polsce i zarabiającą w złotówkach. Choć uzyskanie takiego kredytu byłoby dużo łatwiejsze, to również wiąże się z koniecznością dostarczenia tych samych dokumentów.

Popularne wpisy na blogu:

Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?
Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy