Weryfikacja zdolności kredytowej. Oto, co musicie wiedzieć!

Weryfikacja zdolności kredytowej. Oto, co musicie wiedzieć!

Decydując się na kredyt gotówkowy, musisz liczyć się z tym, że bank będzie chciał zweryfikować twoją zdolność kredytową. Dowiedz się, na czym polega weryfikacja kredytowa i jakie dokumenty należy złożyć w banku, ubiegając się o kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy to wygodny sposób na pozyskanie dodatkowych pieniędzy na realizację bieżących potrzeb czy spełnianie marzeń. Łatwo, szybko i bezpiecznie. Jednak jak każdy produkt bankowy musi spełniać wymogi określone przepisami prawa.  Właśnie te wymogi nakładają na Bank obowiązek sprawdzenie zdolności kredytowej klienta. Niestety bez tej dodatkowej weryfikacji danych proces uzyskania kredytu nie może się odbyć, nie mniej banki starają się go dla klientów uprościć tak aby każda strona zarówno bank jak i klient był zadowolony. 

Weryfikacja kredytowa – potwierdzenie tożsamości

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się pójść do oddziału, czy skorzystać z kredytu gotówkowego, wnioskując o niego przez Internet, bank poprosi cię o dokument potwierdzający tożsamość, czyli dowód osobisty. Jeśli jesteś klientem tego banku (masz w nim na przykład swoje konto), informacje z dowodu zostały już wcześniej spisane. Dlatego w procesie wnioskowania o kredyt gotówkowy poprzez aplikację bankową czy system transakcyjny, nie będzie potrzeby ponownej weryfikacji. Jeśli to pierwszy kontakt z wybranym bankiem, dowód będzie trzeba okazać. Pojawiają się już pierwsze banki, które oferują otwarcie konta oraz planują udzielanie kredytów za pomocą wideo weryfikacji. Jednak na razie bez wizyty w oddziale, przesłania skanów dowodu przez Internet czy weryfikacji dokumentu przez kuriera, nie otworzysz konta, a co za tym idzie nie weźmiesz kredytu.

Weryfikacja historii kredytowej –najważniejsze dokumenty

Jeśli już jesteś pełnoprawnym klientem banku, czas na decyzję, jaki kredyt chcesz zaciągnąć. Jeśli myślisz o kredycie gotówkowym, musisz przedstawić dokument potwierdzający wysokość i źródło dochodu. W przypadku umowy o pracę, wystarczy zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu wystawione przez pracodawcę. Może to być również PIT-11 wraz z potwierdzeniem wpływu wynagrodzenia na rachunek za ostatni miesiąc czy potwierdzenie wpływu wynagrodzenia na rachunek za 3 ostatnie miesiące. Takie wymogi stawia się między innymi w VeloBank w przypadku oferty kredytu gotówkowego, ale w różnych bankach możecie się spotkać z nieco innymi podejściem.

W przypadku umów cywilnoprawnych banki mogą cię poprosić o zaświadczenie o zatrudnieniu lub umowę zlecenie/o dzieło. Często wystarczą też wyciągi bankowe potwierdzające zatrudnienie i wpływające na konto dochody, czy potwierdzenie wpływu wynagrodzenia na rachunek bankowy. Jeśli jesteś klientem banku i starasz się o kredyt, taka weryfikacja kredytowa może nie być potrzebna lub inaczej, jest przeprowadzana bez twojego udziału. Bank ma informacje o twoich dochodach i sam może zaproponować wysokość kredytu gotówkowego, jakiego może Ci udzielić. Taką informację dostaniesz w oddziale banku, na infolinii, w serwisie transakcyjnym i aplikacjach mobilnych.

Historia w BIK i BIG – to ważne informacje potrzebne do weryfikacji kredytowej

Oczywiście bank nie musi wiedzieć o wszystkich twoich dochodach, czyli tych, które wpływają na inne twoje konta. Jeśli jednak potrzebujesz większej kwoty kredytu, warto ujawnić bankowi wszystkie wpływy.

Przy wyższych kwotach kredytu, bank zapewne będzie chciał dowiedzieć się, jakie są twoje miesięczne wydatki, w tym miesięczne koszty utrzymania, aktualne zadłużenie, a także historia kredytowa (tę ostatnią informację pozyska w Biurze Informacji Kredytowej, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą również w BIG-u). I tu jedna kwestia wymaga wyjaśnienia. Wiele osób uważa, że brak takiej historii jest tożsamy z pozytywnym profilem w BIK. Nie jest to do końca prawdą, gdyż banki chętniej pożyczają pieniądze klientom, którzy mieli zadłużenie i terminowo je spłacili, aniżeli tym, których na kredyt nie było stać, albo nie brali go wcale. Warto więc od czasu do czasu korzystać z kredytów gotówkowych w banku. Jest to bezpieczne, a dodatkowo buduje pozytywną historią kredytową, która  w przyszłości będzie poddawana weryfikacji.

Weryfikacja kredytowa a 500 plus

W ostatnich latach gospodarstwa domowe w Polsce zyskały dodatkowe źródło finansowania swojego budżetu. Jest to świadczenie socjalne z Programu 500 plus. Powstało od razu pytanie, czy takie świadczenie można wliczać do zdolności kredytowej. W 2016 roku KNF potwierdził, że 500 plus jest dochodem. Jednak to banki same decydują, czy podczas weryfikacji kredytowej, brać pod uwagę ten dodatkowy element wsparcia finansowego rodziny.

Podsumowując, jeśli zamierzasz starać się o kredyt gotówkowy, musisz liczyć się z tym, że bank będzie chciał zweryfikować twoją zdolność kredytową. W tym celu przygotuj sobie odpowiednio wcześniej potrzebne dokumenty, m.in. dowód osobisty, PIT-11 lub zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy, ewentualnie zawarte umowy cywilnoprawne.

Te dokumenty mogą być Ci potrzebne zarówno wtedy, gdy starasz się o kredyt w oddziale banku, przez serwisy transakcyjne, jak i aplikację mobilną. Wybierając placówkę, w której chcesz wziąć kredyt, sprawdź od razu, jakie dokumenty wymagane.

Popularne wpisy na blogu:

Jaki kredyt wybrać na wykończenie mieszkania?
Jak maksymalnie wykorzystać możliwości karty płatniczej?
Na czym polegają wakacje kredytowe?
Jak korzystać z kredytu odnawialnego?
Na czym polega kredyt odnawialny? Wyjaśniamy
Odroczone płatności coraz popularniejsze. Na czym polegają?
Ile razy można zakładać lokatę terminową?
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Czy to się opłaca?
Jak zaplanować budżet domowy w dobie wysokiej inflacji?
Jak oszczędzać pieniądze w domu? 5 prostych zasad

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy