Czym się powinno wyróżniać nowoczesne konto bankowe?

Czym się powinno wyróżniać nowoczesne konto bankowe?

Czym jest konto bankowe?

Zanim dowiesz się, jak wybrać najlepsze konto, sprawdź, czym ono tak naprawdę jest. Konto bankowe to ogólna nazwa i oznacza każdy rachunek prowadzony przez instytucję finansową (osobisty, oszczędnościowy, walutowy, firmowy, brokerski itd.). Najczęściej jednak tej nazwy używa się w odniesieniu do pierwszego z nich, czyli do konta osobistego.

Jego pełna nazwa to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR). Jest on podstawowym produktem, który oferują wszystkie banki. Korzystają z niego zarówno klienci indywidualni, jak i firmy oraz korporacje. Jest adresowany do każdego – od nastolatka, po seniora i od studenta, po prezesa dużego przedsiębiorstwa.

W korzystaniu z konta bankowego nie ma żadnych ograniczeń dotyczących ilości przechowywanych na nim środków, częstotliwości wypłat czy przelewów. Jedynym warunkiem, by założyć taki rachunek, jest osiągnięcie określonego wieku. Najczęściej jest to 18 lat, choć obecnie praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie również konta dla młodzieży w wieku 13-18 lat, a niektóre banki nawet dla osób młodszych. Jeśli ktoś ma dzieci i chce je uczyć zarządzania finansami, to warto poszukać instytucji finansowej, która ma taką ofertę. Posiadanie konta w banku, który umożliwia otwarcie rachunku dla dziecka, jest wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. Pozwala bowiem m.in. na szybsze przelewy kieszonkowego.

Jakie funkcjonalności powinno zapewniać konto bankowe?

Konto bankowe służy do zarządzania budżetem w codziennym życiu, dlatego zapewnia podstawowe funkcjonalności, takie jak:

  • wykonywanie przelewów,
  • płatności kartą płatniczą,
  • płatności w Internecie (za zakupy, za rachunki),
  • wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą,
  • definiowanie stałych przelewów,
  • otrzymywanie środków na konto.

Większość z takich produktów umożliwia także wykonywanie dodatkowych działań, takich jak zarządzanie finansami za pomocą aplikacji mobilnej czy logowanie się do Profilu Zaufanego (na przykład, by podpisać dokumenty urzędowe). Obecnie jest to standard w nowoczesnych kontach bankowych. Stają się one coraz bardziej przyjazne klientom i umożliwiają wykonywanie bardzo wielu czynności online.

Już od dawna wizyty w placówkach banku nie są koniecznością. Niekiedy nie trzeba tego robić nawet podczas zakładania rachunku. Większość działań można wykonać przez Internet. Wielu użytkowników rachunków osobistych nigdy nie było w placówce instytucji, w której założyli konto – obecnie nie zawsze jest to potrzebne, co jest niezwykle wygodne.

Jak wybrać dobre konto? Na co zwracać uwagę?

Oferta kont bankowych jest dziś bardzo rozbudowana. Jak zatem wybrać takie, które będzie najwygodniejsze i najbardziej opłacalne? Wiele zależy od konkretnych potrzeb, na przykład tego, czy chcesz skorzystać z wypłat z bankomatu, czy jednak taka funkcjonalność nie jest dla ciebie istotna.

Zawsze jednak warto zwracać uwagę na poniższe aspekty.

  • Opłaty i prowizje. Najbardziej opłaca się konto, które jest bezwarunkowo bezpłatne. To znaczy, że nie ma znaczenia, jak wiele transakcji wykonasz lub ile razy zapłacisz kartą. Taki rachunek zawsze będzie darmowy, co jest zagwarantowane w umowie z bankiem. Upewnij się, że zarówno prowadzenie konta, jak i używanie karty płatniczej nic nie będzie cię kosztować lub opłaty będą niewielkie. Obecnie coraz więcej firm oferuje bezpłatne konta na określonych warunkach, na przykład wymaga comiesięcznego wpływu określonej kwoty na rachunek. Weź pod uwagę, czy ich spełnienie nie będzie dla ciebie problemem.
  • Dostęp do środków na rachunku. Jeśli często wypłacasz gotówkę, sprawdź, czy w twojej lokalizacji znajdują się bankomaty, w których zrobisz to bezpłatnie. Niektóre banki zapewniają dostęp do wszystkich urządzeń bez opłat, w innych darmowe jest korzystanie tylko z bankomatów „rodzimych” lub wybranych firm.
  • Bankowość internetowa. To ważna funkcja nowoczesnego konta bankowego. Obecnie jest niemal standardem, jednak upewnij się, czy będziesz mógł korzystać z rachunku również online – za pomocą aplikacji na smartfonie i na stronie www. To wygodne rozwiązanie, z którego warto korzystać.
  • Oprocentowanie. W zdecydowanej większości przypadków konta osobiste są nieoprocentowane. Wiele banków daje jednak dostęp do dodatkowych produktów, czyli lokat i rachunków oszczędnościowych. Sprawdź, jak prezentuje się oferta wybranych instytucji finansowych. Nawet jeśli obecnie takie sposoby oszczędzania cię nie interesują, warto nie zamykać sobie do nich dostępu w przyszłości.
  • Sposób zakładania konta. Dobierz go do swoich preferencji. Najczęściej możesz założyć rachunek online na stronie www. Jeśli jednak wolisz bezpośredni kontakt z konsultantem, wybierz bank, który go umożliwia.
  • Standardy obsługi klienta. Utrata karty płatniczej czy problemy z bankowością mobilną mogą przytrafić się każdemu. Zanim założysz konto, sprawdź, jakie procedury przewiduje dany bank w takich sytuacjach. Upewnij się, czy zastrzeżenie karty jest łatwe i czy możesz to zrobić szybko i wygodnie (np. w aplikacji).

Jeśli planujesz założenie rachunku bankowego, zapoznaj się również z ofertami promocyjnymi, które są aktualnie dostępne na rynku. Dzięki nim można sporo zyskać.

Nota prawna

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Od czego zacząć oszczędzanie? Poznaj bezpieczne formy oszczędzania
Kredyt ratalny – na czym polega i jak działa?
Bezpieczne inwestycje. Lokaty bankowe to jedna z opcji
Leasing samochodowy czy kredyt samochodowy – co wybrać, kupując samochód?
Jak bezpiecznie kupować w Internecie? Sprawdzone metody płatności
Na czym polega różnica pomiędzy poleceniem zapłaty a zleceniem stałym?
Rachunki za prąd mogą być wysokie. Kilka pomysłów na ich obniżenie
Jak odblokować dostęp do bankowości internetowej z mObywatel 2.0? Bank może w tym pomóc
Kredyt na fotowoltaikę. Dlaczego warto go rozważyć?
Karta płatnicza w telefonie. Jak to działa?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy