Gdzie najlepiej otworzyć konto walutowe?

Gdzie najlepiej otworzyć konto walutowe?

Konto walutowe – czym jest?

Rachunek bankowy prowadzony w walucie obcej, którą wybierzesz, nie różni się znacząco od zwykłego ROR, czyli rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w złotówkach.  Z takiego konta również możesz wykonać przelew oraz przypisać do niego kartę, którą zapłacisz za zakupy. Główną zaletą konta walutowego jest jednak to, że umożliwia ono dokonywanie transakcji za granicą bez przewalutowania.

Konto walutowe w dolarach lub euro zazwyczaj można otworzyć niezależnie od posiadania konta osobistego w złotych.

Warto wiedzieć! Niektóre banki, np. VeloBank, oferują również konto oszczędnościowe walutowe, które służy głównie oszczędzaniu w danej walucie obcej, dlatego transakcje dokonywane w ramach tego rachunku są płatne (poza pierwszą płatnością).

Jak działa konto w walucie obcej?

Z punktu widzenia użytkownika nie ma większej różnicy w tym, czy używa konta walutowego, czy prowadzonego w złotówkach. W większości nowoczesnych banków procedura bankowa wygląda następująco. Podczas dokonywania transakcji (płatności kartą, wypłaty w bankomacie) system rozpoznaje walutę, w której jest ona dokonywana. Pobiera pieniądze z konta bez opłaty za przewalutowanie, ale według kursu ustalonego przez bank.

Ważne jest to, w jakiej walucie jest prowadzony twój rachunek. Jeśli chcesz zapłacić w euro za pomocą konta w dolarach, przewalutowanie będzie konieczne.

Trzeba również pamiętać, aby wcześniej zasilić konto walutowe odpowiednią sumą pieniędzy. Można to zrobić wygodnie przelewem własnym (czyli z ROR na rachunek prowadzony w innej walucie). Jeśli nie będziesz mieć wystarczającej ilości pieniędzy na koncie, bank pobierze je z rachunku osobistego, a ty zapłacisz za przewalutowanie.

Jeśli jednak będziesz pamiętać o dwóch powyższych zasadach dotyczących posługiwania się kontem w walucie obcej, możesz sporo zyskać.

Zasilanie konta walutowego przez kantor walutowy

Część banków oferuje także inne sposoby zasilenia konta walutowego. Ciekawą opcją jest kantor bankowy, dzięki któremu uzupełnienie środków na koncie walutowym jest wygodne i proste, bo nie trzeba korzystać z zewnętrznych kantorów przy transakcjach zagranicznych. Kantor bankowy umożliwia wymianę środków w swojej bankowości elektronicznej i płacenie w kilku walutach (najczęściej w USD, EUR, CHF i GBP).

Co to oznacza w praktyce? Na przykład podczas pobytu w Amsterdamie, gdy chcesz zrobić zakupy, to wystarczy zalogować się do bankowej aplikacji mobilnej, wybrać opcję kantoru walutowego, kupić tam euro i potem zapłacić kartą za zakupy.

Co ciekawe niektóre banki nie wymagają używania dodatkowej karty do konta walutowego. Wystarczy, że klient ma kartę debetową wydaną do konta złotówkowego i podepnie ją do konta walutowego. Wówczas może nią wygodnie płacić w różnych walutach. Waluta transakcji zagranicznej będzie rozpoznana automatycznie, dzięki czemu odpowiednia kwota zostanie pobrana bezpośrednio z rachunku walutowego.  

Konto w euro lub dolarach – dlaczego warto je mieć?

Być może zastanawiasz się, na czym polega przewaga konta walutowego nad rachunkiem w złotych. Jeśli korzystasz z bankowości głównie w kraju, to taki produkt nie jest ci potrzebny. Jeśli jednak sporo podróżujesz – służbowo lub w ramach urlopu – warto pomyśleć o jego założeniu.

Konto prowadzone w obcej walucie, w szczególności w euro, może się opłacić nawet podczas krótkich wyjazdów. Przykładowo, jeśli jesteś na urlopie w Hiszpanii i płacisz w restauracji kartą przypisaną do standardowego polskiego konta, musisz się przygotować na dodatkowe koszty. Wartość transakcji w euro zostanie w takiej sytuacji przeliczona na polską walutę, czyli nastąpi przewalutowanie. Zwykle wiążę się to z dodatkowymi opłatami za przewalutowanie, dlatego zapłacisz więcej.

Ponadto wiele banków pobiera prowizję za transakcje w innej walucie. To dodatkowa opłata, o której powinieneś wiedzieć. Podsumowując, płacąc kartą przypisaną do konta w złotówkach, filiżanka espresso we włoskiej kafeterii może cię kosztować nawet dwa razy więcej, niż gdybyś skorzystał z konta walutowego.

Zaletą kont walutowych jest również swoboda wpłat i wypłat. Na takie konto w każdej chwili możesz wpłacić pieniądze lub je z niego wypłacić – w większości przypadków bez dodatkowych opłat. Nie ma znaczenia, czy konto jest prowadzone w złotówkach, euro, dolarach czy w dowolnej innej walucie.

Gdzie warto otworzyć konto walutowe?

Konta walutowe to produkty, które można znaleźć w ofertach niemal wszystkich banków. Jak zatem wybrać najlepsze z nich? Popularną praktyką jest zakładanie takiego rachunku w instytucji, z której usług już się korzysta, czyli ma się w niej rachunek osobisty.

Nie zawsze jednak oferta twojego banku jest najatrakcyjniejsza, dlatego podczas wybierania konta w walucie obcej warto uwzględnić poniższe kwestie.

  • Opłaty za przelewy – zwróć uwagę, czy obowiązują oraz w jakiej wysokości przewiduje je bank. Zdarza się, że zapewnienia o darmowym prowadzeniu rachunku dotyczą tylko jednej transakcji, a każda kolejna jest płatna. Sprawdź przede wszystkim koszt przelewów do/z innego banku. Te w obrębie tej samej instytucji zwykle są darmowe.
  • Koszt spreadu – oznacza koszt wymiany jednej waluty na inną. Jeśli przekazujesz środki ze swojego konta prowadzonego w złotówkach na konto walutowe, bank przeliczy je po własnym kursie. Spready mogą się znacznie różnić – zwykle wynoszą od 5% do nawet 11%.

Wiedząc, na jakie kwestie zwracać uwagę, łatwiej podejmiesz decyzję dotyczącą tego, gdzie otworzyć konto walutowe. Do wyboru masz wiele różnych opcji – warto się z nimi zapoznać, zanim podpiszesz umowę z bankiem.

Nota prawna

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Od czego zacząć oszczędzanie? Poznaj bezpieczne formy oszczędzania
Kredyt ratalny – na czym polega i jak działa?
Bezpieczne inwestycje. Lokaty bankowe to jedna z opcji
Leasing samochodowy czy kredyt samochodowy – co wybrać, kupując samochód?
Jak bezpiecznie kupować w Internecie? Sprawdzone metody płatności
Na czym polega różnica pomiędzy poleceniem zapłaty a zleceniem stałym?
Rachunki za prąd mogą być wysokie. Kilka pomysłów na ich obniżenie
Jak odblokować dostęp do bankowości internetowej z mObywatel 2.0? Bank może w tym pomóc
Kredyt na fotowoltaikę. Dlaczego warto go rozważyć?
Karta płatnicza w telefonie. Jak to działa?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy