Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

Dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu

Zaciągnięcie pożyczki czy kredytu w banku wiąże się z pewnymi formalnościami. Instytucja finansowa, zanim przeleje środki na Twoje konto, musi się upewnić, że jesteś wiarygodnym kredytobiorcą, czyli że będziesz w stanie spłacać raty zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Dlatego składając wniosek o kredyt, zwykle należy podać następujące informacje:

  • PESEL oraz numer dowodu osobistego,
  • podstawowe dane kontaktowe,
  • dane dotyczące kredytu – wysokość, okres spłaty,
  • informację o dochodach – zwykle trzeba podać ich źródło i wysokość,
  • stan cywilny,
  • informacje o liczbie osób w gospodarstwie domowym,
  • dane dotyczące innych wydatków.

Banki najczęściej wymagają także załączenia zaświadczenia o uzyskiwanych zarobkach lub wyciągu z konta bankowego, które potwierdzi, że regularnie wpływa na nie dochód (pensja, emerytura, renta itp.). Przedsiębiorcy z kolei najczęściej mogą przedstawić zestawienie przychodów, kosztów i dochodu od początku roku z KPiR oraz ostatni roczny PIT 36 lub 36L. W ten sposób bank zweryfikuje Twoją wiarygodność, jako potencjalnego kredytobiorcy. To jednak nie wszystko. Przed podjęciem decyzji o przyznaniu pożyczki instytucja finansowa sięga także do rejestrów gromadzących dane na temat dłużników.

Jest to przede wszystkim Biuro Informacji Kredytowej (BIK) oraz Biuro Informacji Gospodarczej (BIG). W takich bazach znajdują się dane na temat wszystkich osób zaciągających różnego rodzaju pożyczki i kredyty.

Kredyt przez Internet – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Pożyczki online stają się coraz popularniejsze. Jak w ich przypadku wyglądają formalności potrzebne do uzyskania finansowania? Są podobne, jak w przypadku każdego innego kredytu. Aby zaciągnąć kredyt przez Internet z RRSO 16,0% również trzeba wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, dobrą historią kredytową oraz odpowiednimi dochodami. Bank sprawdza nas w bazach, takich jak BIK czy BIG.

Jest to opcja dla klientów, którym zależy na czasie i wygodzie. Pożyczki i kredyty online zwykle można wziąć szybciej, łatwiej i nie trzeba długo czekać na decyzję. Najczęściej jednak umożliwiają one pożyczenie niedużej sumy. Jeśli planujesz wziąć większy kredyt, najprawdopodobniej czeka cię wizyta w oddziale (o ile nie jesteś jeszcze klientem tej konkretnej instytucji).

Kredyt online – jak wygląda procedura?

Kredyt przez Internet to opcja, którą oferują wybrane banki. Wnioskowanie o taki kredyt  jest szybkie i łatwe, a co najważniejsze, wymaga jedynie dostępu do sieci – nie trzeba wychodzić z domu, ani wysyłać pocztą tradycyjną żadnych dokumentów.

Cała procedura polega na złożeniu wniosku na stronie internetowej wybranego banku. Do tego zawsze jest potrzeby dowód osobisty, ale zwykle nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty. Jeśli bank będzie ich jednak potrzebował, otrzymasz informacje o tym, jak je dostarczyć lub jakie dodatkowe dane należy podać.

Bank dokona oceny Twojej zdolności kredytowej, a następnie otrzymasz decyzję. Jeśli będzie pozytywna, musisz tylko zatwierdzić umowę kredytową i potwierdzić swoją tożsamość w jeden z dostępnych w danym banku sposobów. Najczęściej wykorzystywane przez banki opcje finalizacji procesu to:

  • online (coraz częściej dostępna opcja),
  • w placówce banku,
  • za pośrednictwem kuriera.

Nowoczesne sposoby na kredyt online

Aby ułatwić klientom zaciąganie kredytów przez Internet bez konieczności wychodzenia z domu, banki przygotowały wiele różnych udogodnień, które jeszcze bardziej usprawniają i przyspieszają cały proces.

Są to między innymi:

  • kredyt na selfie
  • kredyt za pośrednictwem aplikacji mObywatel

Jak widać, instytucje finansowe wychodzą swoim klientom naprzeciw, wykorzystując nowoczesne metody podczas wnioskowania o kredyt online. Kredytobiorcy mogą liczyć na wygodę i ograniczenie formalności do absolutnego minimum.

Nota prawna

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Od czego zacząć oszczędzanie? Poznaj bezpieczne formy oszczędzania
Kredyt ratalny – na czym polega i jak działa?
Bezpieczne inwestycje. Lokaty bankowe to jedna z opcji
Leasing samochodowy czy kredyt samochodowy – co wybrać, kupując samochód?
Jak bezpiecznie kupować w Internecie? Sprawdzone metody płatności
Na czym polega różnica pomiędzy poleceniem zapłaty a zleceniem stałym?
Rachunki za prąd mogą być wysokie. Kilka pomysłów na ich obniżenie
Jak odblokować dostęp do bankowości internetowej z mObywatel 2.0? Bank może w tym pomóc
Kredyt na fotowoltaikę. Dlaczego warto go rozważyć?
Karta płatnicza w telefonie. Jak to działa?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy