Auto na raty, czyli co lepiej wybrać: dobry kredyt na samochód czy kredyt gotówkowy?

Auto na raty, czyli co lepiej wybrać: dobry kredyt na samochód czy kredyt gotówkowy?

Dobry kredyt na samochód powinien cechować się tym, czym dobry kredyt w ogóle. Powinien być tani, czyli z niską prowizją i marżą, łatwy w pozyskaniu i bez żadnych zawiłości związanych z jego otrzymaniem.

Nadchodzi zima i czas wyprzedaży w salonach samochodowych. To dobry moment na kupno samochodu, czy to nowego z salonu, czy to starego od osoby, która chce swój pojazd wymienić na nowszy. Pytanie tylko: jak sfinansować taki zakup? Wiele osób nie dysponuje taką gotówką i chętnie skorzysta z możliwości wzięcia kredytu. Pytanie tylko, czy lepiej wziąć kredyt samochodowy, czy kredyt gotówkowy.

Kredyt samochodowy – co musimy o nim wiedzieć?

Wydawałoby się, że idealnym rozwiązaniem dla każdego kupującego będzie kredyt samochodowy, niejako „dedykowany” tego typu inwestycjom, skrojony na potrzeby kierowców.

Kredyt samochodowy to tzw. kredyt celowy. Co ważne, nie jest on wyłącznie na zakup samochodu, ponieważ w ramach tego produktu można jeszcze skredytować np. motocykl, quad, traktor, a nawet turystycznego kampera lub autobus. Co ważne, wskazany pojazd nie musi być nowy, musi jedynie posiadać ważny dowód rejestracyjny. Kredyt samochodowy można spłacać w standardowy sposób znany z innych kredytów, czyli ratalnie (równe raty miesięczne) przez kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy do czasu spłaty całości zadłużenia. Alternatywnie można zdecydować się na spłatę w formie rat balonowych np. 50/50, 3x33%, 4x25%, a w przypadku braku środków na ratę balonową przejść na spłatę kredytu w formie do 60 rat miesięcznych malejących.

Jak widać, możliwości spłaty kredytu samochodowego, jest wiele. Czy to oznacza, że kredyt ten jest bardziej elastyczny od zwykłego, gotówkowego? To zależy od klienta i jego oczekiwań.

Czy kredyt samochodowy jest tańszy od kredytu gotówkowego?

Należy pamiętać, że w przypadku kredytu samochodowego liczą się dokładnie te same czynniki, jakie bierze się pod uwagę w przypadku innych kredytów. A zatem, zanim zdecydujemy się na celowy kredyt samochodowy na auto, motocykl czy ciągnik, musimy sprawdzić podstawowe parametry kredytu. Jakie jest oprocentowanie, jakie jest RRSO, w jaki sposób bank podzieli nam kwotę do spłaty, jaka będzie wysokość przewidywanej raty. Z uwagi na fakt, że jest to kredyt celowy, kredyt samochodowych zwykle posiada korzystniejsze, niższe oprocentowanie.

Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Istotne jest, na jaki cel chcemy pożyczyć pieniądze i czy znamy już cel kredytowania.

Wyobraźmy sobie, że klient banku chce kupić auto za 100 tysięcy złotych (cel kredytowania jest klientowi znany). Wówczas można zdecydować się na kredyt samochodowy, gdzie finansowaniem  objęty będzie koszt zakupu pojazdu wybranego przez klienta oraz dodatkowe koszty związane z udzieleniem kredytu, np. jak ubezpieczenie Auto Casco, prowizja za udzielenie kredytu, czy inne potrzeby Kredytobiorcy (np. koszty zakupy kompletu opon do kredytowanego samochodu).

W przypadku, kiedy klient nie zna celu kredytowania, wówczas może skorzystać z kredytu gotówkowego udzielanego na dowolny cel konsumpcyjny, ponieważ banku nie interesuje, jak wyda pożyczone pieniądze, czy częściowo na samochód, a częściowo na wyposażenie dodatkowe, czy ubezpieczenie. Trzeba jednak pamiętać, że koszty kredytu gotówkowego będą niestety wyższe.

Powód jest prozaiczny. Dopóki nie spłacimy kredytu samochodowego, na pojeździe jest ustanowione zabezpieczenie (np. przewłaszczenie lub zastaw rejestrowy). Z tego powodu nie będziemy mogli sprzedać samochodu, dopóki zadłużenie nie zostanie spłacone. To zabezpieczenie powoduje, że bank przy kredycie samochodowym może zaoferować lepsze warunki finansowe, ponieważ w przypadku niewywiązywania się ze spłaty kredytu, bank będzie mógł zająć auto.

Podsumowując, w przypadku zamiaru skredytowania zakupu pojazdu (np. samochodu, motocykla, quadu) trzeba przeanalizować wiele za lub przeciw. Co do zasady, kredyt samochodowy powinien być tańszy niż ten gotówkowy. Jednak nie każdy bank go oferuje, nie dostaniemy go na każdy pojazd.
Jeżeli masz wybrany samochód, dobrą ofertę kredytów samochodowych znajdziesz w Getin Noble Banku, a w przypadku kiedy nie znasz celu kredytowania, możesz zdecydować się na kredyt gotówkowy.
Świetną propozycję kredytu samochodowego lub gotówkowego ma aktualnie Getin Bank, dlatego warto sprawdzić i skorzystać z tej możliwości.

22.01.2021 | Getin Bank | 4 minuty czytania
Czy konsolidacja kredytów jeszcze się opłaca? Dowiedz się, kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny, a także czy warto konsolidować wszystkie zaległości wobec banków.