Lokaty terminowe – czym są i jakie są ich rodzaje?

Lokaty terminowe – czym są i jakie są ich rodzaje?

Lokata terminowa – co to jest?

Lokata terminowa jest rodzajem depozytu oferowanego przez banki. Umożliwia zdeponowanie na rachunku pewnej sumy pieniędzy na określony czas. Po zakończeniu lokaty zgromadzone środki są powiększone o odsetki. Jest to więc nie tylko sposób na bezpieczne przechowywanie nadwyżek finansowych, ale także na wypracowanie zysków. Główna zaleta takich produktów to przede wszystkim częściowa ochrona  oszczędności przed inflacją.

Wypłata wpłaconych środków przed zakończeniem terminu na jaki lokata została założona co do zasady jest możliwa, jednak należy pamiętać, że w przypadku większości lokat, wypłacenie zdeponowanych funduszy przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa, może spowodować utratę całości lub części odsetek. Lokata, jak każdy inny produkt bankowy, nie jest zatem rozwiązaniem dla każdego. Jednak nie ma wątpliwości, że w wielu przypadkach jest bardzo korzystną opcją. Dlatego cieszy się tak dużym zainteresowaniem klientów. Lokaty terminowe występują w wielu wariantach. Warto zatem przejrzeć dostępne możliwości, aby wybrać najbardziej opłacalną.

Rodzaje lokat bankowych

Takie produkty bankowe są dostępne w różnych formach. Charakteryzują się przede wszystkim określonym czasem trwania. Można zdecydować się na lokatę krótkoterminową lub długoterminową – wszystko zależy od konkretnych potrzeb i możliwości.

Bardzo duże znaczenie ma także oprocentowanie lokaty. Jest to jeden z głównych czynników, który trzeba brać pod uwagę, podczas przeglądania ofert. Co jeszcze ma znaczenie? Poznaj najbardziej popularne typy tego rodzaju produktów finansowych dostępne na rynku.

  • Krótkoterminowe – czas deponowania pieniędzy nie przekracza 12 miesięcy. Roczna lokata terminowa również zalicza się do tej grupy.
  • Długoterminowe – depozyt trwa dłużej niż 12 miesięcy, czasami nawet kilka lat.
  • Terminowe – to ogólna nazwa lokat zakładanych na określony czas.
  • Odnawialne – gdy upłynie termin ich trwania, automatycznie odnowią się na kolejny okres.
  • Nieodnawialne – gdy upłynie termin ich trwania, kapitał i naliczone odsetki wpływają na wcześniej wskazany rachunek bankowy na przykład na rachunek bieżący.
  • Rentierskie – to opcja dla klientów chcących wpłacić do banku spory kapitał i wypłacać go w regularnych odstępach czasu, na przykład co miesiąc.
  • Progresywne – czyli z rosnącym oprocentowaniem.
  • Nocne (overnight) – mniej popularny rodzaj lokat terminowych – są zakładane wyłącznie na jedną noc.

Dzięki temu, że istnieje wiele różnych typów lokat klienci mogą zdecydować, jaki rodzaj lokaty terminowej będzie dla nich najkorzystniejszy. Warto podkreślić, że w ramach większości wymienionych tu typów występuje szeroka gama konkretnych opcji, na przykład lokaty na 3, 6 czy 12 miesięcy. Ich oprocentowanie także może się różnić.

Oprocentowanie lokat terminowych

Oprocentowanie lokat terminowych nie zależy wyłącznie od polityki konkretnego banku. Wysokość głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, które są ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej, mają wpływ na oferty wszystkich banków w Polsce. Niskie stopy procentowe NBP mają odzwierciedlenie w niższym oprocentowaniu lokat.

Największych zysków z lokat terminowych można się spodziewać w wariantach wysoko oprocentowanych, jednak zawsze należy dokładnie zapoznać się ze szczegółami konkretnej oferty.

Na jakie oprocentowanie lokat terminowych można aktualnie liczyć? Poszczególne opcje różnią się od siebie dość znacznie. Warto odwiedzić stronę internetową albo placówkę konkretnego banku w celu sprawdzenia aktualnej oferty. Sporo banków przygotowało dla klientów różnego typu atrakcyjne propozycje, związane na przykład ze skorzystaniem z oferty przez Internet, dodatkową aktywacją bankowości mobilnej czy udzieleniem zgód marketingowych. Takie oferty mają charakter promocyjny, jednak w wielu przypadkach mogą okazać się bardzo korzystne, dlatego tak istotne jest każdorazowe zapoznawanie się ze szczegółami danej oferty zarówno standardowej jak i promocyjnej.

Jak otworzyć lokatę terminową?

Zazwyczaj procedura nie jest skomplikowana. Najwięcej czasu zajmuje zwykle przeglądanie ofert i podejmowanie decyzji o wyborze jednej z nich. Jeśli korzystasz z usług banku, w którym masz już konto, najczęściej lokatę można założyć  w bankowości mobilnej i internetowej. Jeśli natomiast zainteresowała cię oferta dostępna w innej instytucji, wejdź na jej stronę internetową i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Lokatę terminową można również otworzyć w placówce banku, korzystając z pomocy pracownika.

Nota prawna

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Od czego zacząć oszczędzanie? Poznaj bezpieczne formy oszczędzania
Kredyt ratalny – na czym polega i jak działa?
Bezpieczne inwestycje. Lokaty bankowe to jedna z opcji
Leasing samochodowy czy kredyt samochodowy – co wybrać, kupując samochód?
Jak bezpiecznie kupować w Internecie? Sprawdzone metody płatności
Na czym polega różnica pomiędzy poleceniem zapłaty a zleceniem stałym?
Rachunki za prąd mogą być wysokie. Kilka pomysłów na ich obniżenie
Jak odblokować dostęp do bankowości internetowej z mObywatel 2.0? Bank może w tym pomóc
Kredyt na fotowoltaikę. Dlaczego warto go rozważyć?
Karta płatnicza w telefonie. Jak to działa?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy