Przeniesienie konta osobistego do innego banku. Jak to zrobić?

Przeniesienie konta osobistego do innego banku. Jak to zrobić?

To, że masz już założone konto osobiste wcale nie oznacza, że z danym bankiem jesteś związany na całe życie. W każdej chwili możesz nie tylko otworzyć kolejny rachunek, ale i przenieść go do innej instytucji finansowej. Dowiedz się, jak to zrobić. Krok po kroku przeprowadzimy cię przez cały ten proces.

Konta osobiste różnią się warunkami, które zmieniają wraz z upływem czasu. Konto założone kilkanaście lat temu nie musi być już tak korzystne jak kiedyś. Oferty się zmieniają, dlatego warto przeanalizować dostępne możliwości. Jeśli okaże się, że jakaś oferta banku jest atrakcyjniejsza, warto rozważyć przeniesienie rachunku do innej instytucji.

Przeniesienie konta osobistego do innego banku – na czym polega?


Przeniesienie rachunku osobistego do innej instytucji finansowej wcale nie ogranicza się do otwarcia nowego konta i zamknięcia poprzedniego. Proces ten uwzględnia również automatyczne przeniesienie środków, a także uwzględnienie dotychczas ustanowionych poleceń zapłaty czy zleceń stałych.

Czy wiesz, że? Wspólne zasady dotyczące przeniesienia konta osobistego do innego banku zostało ustanowione przez Komitet Europejskiego Sektora Bankowego (z ang. European Banking Industry Committee / EBIC) i wprowadzone w grudniu 2008 roku. W efekcie banki zobowiązały się do ułatwienia swoim klientów procesu przejścia do innej instytucji finansowej. W Polsce zasady te obowiązują od 2010 roku.

Co istotne, proces ten jest całkowicie darmowy. Żaden bank nie pobiera z tego tytułu prowizji i nie może odmówić pośredniczenia w dopełnianiu formalności z tym związanych.

Przeniesienie konta do innego banku – krok po kroku


Choć przeniesienie konta osobistego do innego banku może wydawać się skomplikowaną procedurą, ale tak naprawdę sprowadza się do zaledwie kilku kroków. Cały proces odbywa się właściwie bez udziału posiadacza rachunku, wyłącznie pomiędzy dwoma bankami. Dlatego warto zdecydować się na zmianę konta osobistego,  zwłaszcza jeśli konkurencyjna instytucja finansowa oferuje bardzo dobre warunki.

1. Wybór nowego konta osobistego

Zmianę rachunku musisz rozpocząć od analizy dostępnych możliwości. Weź przy tym pod uwagę, że niektóre oferty promocyjne mają ograniczenia czasowe. Dlatego upewnij się, że nawet po zakończeniu ich obowiązywania, konto osobiste nadal będzie atrakcyjne.

2. Złożenie wniosku w nowym banku

Gdy masz już wybrane konto osobiste, czas na złożenie wniosku w nowym banku. Wraz z wnioskiem składasz upoważnienie, dzięki któremu ta nowa instytucja finansowa dokona dalszych formalności. Złożenie pełnomocnictwa oznacza szereg udogodnień oraz ogromną oszczędność czasu. Dlaczego?

  1. Nie musisz nawet informować poprzedniego banku o chęci zamknięcia dotychczasowego rachunku.
  2. Nowa instytucja finansowa poinformuje o zmianie numeru rachunku bankowego twojego pracodawcę, ZUS oraz urząd skarbowy.
  3. Bank przenosi ustanowione polecenie zapłaty czy zlecenia stałe – te, które obowiązywały na „starym” rachunku bankowym.

Cała procedura, czyli otwarcie nowego konta osobistego, zamknięcie starego, poinformowanie wszystkich ważnych instytucji o zmianie numeru etc., trwa zaledwie kilka dni.

Kiedy bank może odmówić przeniesienia konta osobistego?


Przeniesienie konta osobistego z jednego banku do drugiego jest procedurą powszechnie dostępną, jednak nie zawsze może zostać zrealizowane. Instytucja finansowa może odmówić przeprowadzenia tego procesu m.in. gdy:

  • środki na aktualnym rachunku bankowym zostały zablokowane;
  • zamykane konto osobiste jest wskazane jako konto do spłaty kredytów;
  • na rachunku widnieją nierozliczone transakcje.

Czy opłaca się przenosić konto osobiste do innego banku?


Już samo skorzystanie z procedury przeniesienia konta osobistego do innego banku przynosi sporo korzyści. Argumentami przemawiającymi za tym są m.in.:

  • wygoda – twoim zadaniem jest tylko złożenie stosownego wniosku z informacją o przekazaniu pełnomocnictwa;
  • oszczędność czasu – zyskujesz go sporo, ponieważ nie musisz samodzielnie zamykać dotychczasowego rachunku, wypłacać pieniędzy i wpłacać ponownie ani nawet ustalać na nowo poleceń zapłaty czy zleceń stałych; nie informujesz też pracodawcy ani innych instytucji o zmianie konta osobistego.

Natomiast otwarcie nowego rachunku bankowego przynosi dodatkowe korzyści – o ile wybierzesz dobrą ofertę. Dzięki temu możesz:

  • zaoszczędzić pieniądze – głównie na opłatach związanych z prowadzeniem konta osobistego, przelewami wychodzącymi, wypłatą gotówki z bankomatów;
  • zyskać dostęp do atrakcyjnych produktów bankowych – mowa m.in. o dobrze oprocentowanych lokatach czy kontach oszczędnościowych, atrakcyjnie oprocentowanych kredytów.

Pamiętaj! Aby przeniesienie konta osobistego do nowego banku było opłacalne, zacznij od przeanalizowania dostępnych ofert. Musisz mieć pewność, że nowy rachunek jest znacznie tańszy i przynosi dodatkowe korzyści.

Nota prawna

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny. Co trzeba wiedzieć?
Czym się kierować w wyborze kredytu mieszkaniowego?
Kredyt samochodowy. Co trzeba o nim wiedzieć?
Gdzie i jak oszczędzać w trudnych czasach?
5 sposobów na ograniczenie wydatków w domowym budżecie
Przeniesienie konta osobistego do innego banku. Jak to zrobić?
Jak kontrolować codzienne wydatki?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy