Jak płacić telefonem?

Jak płacić telefonem?

W obecnych czasach łatwiej zapomnisz portfela niż telefonu. Na szczęście mając przy sobie smartfona, nie potrzebujesz ani karty płatniczej, ani gotówki. Zobacz, w jaki sposób możesz płacić telefonem.

Płatności zbliżeniowe HCE

Pewnie jesteś przyzwyczajony do płacenia kartą zbliżeniowo. Wystarczy jedno dotknięcie kartą do terminala i uregulowałeś rachunek. W ten sposób możesz także płacić telefonem. Jak zacząć? Przede wszystkim musisz sprawdzić możliwości swojego telefonu oraz operatora komórkowego. Na stronie swojego banku znajdziesz informację, czy umożliwia on płatności HCE. W zależności od banku, w różny sposób możesz aktywować wirtualną kartę płatniczą, która będzie zapisana w Twoim telefonie. W niektórych instytucjach wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, a w innych trzeba zawnioskować w aplikacji banku o kartę i aktywować płatności HCE. Gdy Twoje urządzenie jest już gotowe do działania, wystarczy włączyć transmisję danych (przy wyłączonym WiFi), uruchomić aplikację, przyłożyć telefon do terminala i zapłacone. Transakcje powyżej 50 zł musisz potwierdzić jeszcze PIN-em. Niektóre aplikacje pozwalają na płacenie bez użycia transmisji danych.

Polski system płatności

Płatności telefonem umożliwia również system BLIK. To rozwiązanie stworzone przez polskie banki i możesz z niego z powodzeniem korzystać tylko na terenie kraju. Z jego pomocą możesz robić zakupy nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale także przez internet. Oprócz tego, możesz także wypłacać gotówkę z bankomatu i przekazywać pieniądze swoim znajomym bez znajomości numeru rachunku, a nawet bez dostępu do internetu.

Zainstaluj aplikację

Pierwszym krokiem jest zainstalowanie aplikacji mobilnej banku. Aby to zrobić, musisz posiadać konto w instytucji, która umożliwia płatności BLIK (np. w Getin Banku). Aby zacząć płacić BLIK-iem Twój telefon nie musi spełniać żadnych dodatkowych wymogów. Jeśli więc z sukcesem zainstalowałeś bankowość mobilną, o nic więcej nie musisz się już martwić.

Płać w sklepach stacjonarnych

Kiedy chcesz zapłacić telefonem, wystarczy, że zgłosisz sprzedawcy taką chęć. Następnie wejdź do aplikacji mobilnej, kliknij na ikonę BLIK i przepisz sześciocyfrowy kod z ekranu telefonu do terminala. Kod jest jednorazowy i ważny tylko chwilę, więc nie musisz się martwić o to, że osoba stojąca za Tobą w kolejce go zauważy i będzie chciała użyć. W ten sposób można wykonać trzy transakcje pod rząd do 50 zł każda. Przy kolejnej transakcji i wyższej kwocie, trzeba wpisać PIN. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, aby niepowołana osoba, która wejdzie w posiadanie Twojego telefonu, nie mogła ukraść dużej kwoty Twoich pieniędzy.

Kupuj przez internet

Również płacenie za zakupy internetowe jest niezwykle szybkie i wygodne. Nie musisz kopiować danych do przelewu, wystarczy, że podczas wyboru metod płatności zaznaczysz BLIK i przepiszesz kod wygenerowany w aplikacji.

Wypłacaj pieniądze

Aby się dowiedzieć, gdzie zapłacisz tą metodą, sprawdź to w wyszukiwarce na stronie internetowej BLIK. Nawet, gdy dany sklep nie umożliwia jego używania, możesz telefonem wypłacić gotówkę z bankomatu. Wybierz w urządzeniu opcję „Wypłata BLIK” i wprowadź kod, który pokazał Ci się w aplikacji. Zatwierdź transakcję i czekaj na gotówkę. Taka operacja może być szybsza niż z wykorzystaniem karty.

Poratuj zastrzykiem gotówki

Masz także możliwość przekazania pieniędzy dziecku, partnerowi czy znajomemu. Szczególnie przydaje się to w sytuacjach, gdy dzieli Was znaczna odległość, ale także gdy dziecko poszło do sklepu po drugiej stronie ulicy i zapomniało pieniędzy. Odbiorca nie musi mieć nawet konta bankowego czy karty, wystarczy mu telefon. W aplikacji mobilnej wybierz opcję „Nowy czek BLIK”, ustal kwotę czeku, termin ważności (od 15 minut do 72 godzin) oraz hasło. Prześlij SMS-em numer czeku wraz z hasłem odbiorcy i może on od razu wypłacić pieniądze z bankomatu czy zapłacić w sklepie lub restauracji. Warto spróbować płatności telefonem i samemu przekonać się, że jest to proste, ale i bezpieczne. Aktywacja płatności telefonem nic nie kosztuje, a może być ratunkiem, gdy nie weźmiesz portfela. Sprawdź, jak działa bankowość mobilna Getin Banku.

09.09.2019 | Getin Bank | 5 minut czytania
PSD2 (2nd Payment Services Directive) to unijna dyrektywa, która nakazuje bankom dostosować swoje usługi do nowych technologii i oczekiwań współczesnego klienta. Polskie instytucje finansowe muszą wprowadzić rozwiązania, które zmniejszą ryzyko kradzieży naszych danych w internecie, ułatwią zakupy online, a także ułatwią proces starania się o pożyczkę.